Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Hobby chov Teddy Králíčků  z "Hradiště"

Standart Teddy beran

Teddy beránci stejně jako Zakrslí teddy nejsou zatím uznané plemeno. Byli vyšlechtěni v západní Evropě. Oficiální zkratka pro toto plemeno přidělená ČSCH je: ZBTd - Zakrslý beran Teddy.


Povaha: Teddy beránci jsou ještě mazlivější a mírnější než teddy králíčci. Jsou výborní společníci a kamarádi. 

 

Zakrslý beran teddy

Pozice 1. – hmotnost

0,90-1,24 kg  1,25-1,49 kg  1,50-1,75 kg 1,76-2,00kg

8 b.                  9b.                   10b.                 9b.

Pozice 2. – tvar (viz. všeobecná část)

Při zjišťování tvaru zvířete je nutné celé tělo dokonale prohmatat, zvláště pokud jde o kůži králíka a hřbetní linii, neboť dlouhý vlas zakrývá tvarové nedostatky.

a) Průběh hřbetní linie - Hřbetní linie začíná u prvního krčního obratle a končí u kořene pírka. Má být ladná, na zadní partii těla pěkně zaokrouhlená. V zátylku nesmějí být zřetelné lopatky.

b) Poloha končetin – Hrudní končetiny musejí být rovné, jejich nášlap má být tzv. kočičí. Pánevní končetiny musejí být rovněž rovné, chodidla těsně k tělu přilehlá, s polohou rovnoběžnou k tělu, kyčle mají těsně přiléhat k trupu.

c) Poloha pírka – Pírko musí být rovné, vztyčené, přilehlé k tělu a ve směru páteře.

d) Kůže králíka – Kůže má pružně, avšak pevně přiléhat na všech částech těla králíka. Nemá nikde tvořit záhyby nebo převisy.

e) Vnější pohlavní orgány – Mají být výrazné a nedeformované. U samců mají varlata co nejvíce přiléhat k tělu.

Pozice 3. – typ ( viz. všeobecná část - jedná se především o hodnocení harmonie tělesných tvarů)

Všechny požadavky na typ zakrslého berana platí i pro zakrslého berana teddy. Rozpětí uší je 22-28 cm. Vzhledem k dosti širokému hmotnostnímu rozsahu ZBTd je nutné rozpětí uší posuzovat úměrně k velikosti těla, aby celkový dojem byl co nejpodobnější beranům zakrslým i velkým.

Pozice 4. - srst

Srst je hustá, jemná, je tvořena třemi typy chlupů a to podsadou, pesíky a polopesíky. Srst připomíná strukturou angoru. Pesíky jsou však zastoupeny ve větším množství. Srst je delší než 5 cm. Je rovnoměrně rozložená po celém těle včetně břicha a hlavy. Končetiny jsou osrstěny jako u plemen s normální srstí. Optimální délka srsti je prozatím stanovena na 5 - 8 cm.

Pozice 5. - plemenné znaky

Plemenné znaky tvoří čelenka v osrstění hlavy a polodlouhá srst na uších.

Pozice 6. – barva krycího chlupu, podsady, mezibarvy, očí a drápů

Dle výchozích plemen

Pozice 7. – péče a zdraví

K péči chovatele o zvíře patří především čistota zvířete a pak příprava na výstavu. Uši musejí být řádně vyčištěné, prosté ušního mazu. Do této pozice patří také znečištění spodků končetin (nášlapové plochy). Rovněž musejí být vyčištěny pohlavní koutky a vykartáčovaná srst. Drápy králíka musejí být zkráceny tak, aby nepřesahovaly srst, ale také aby nedocházelo ke zranění. Drápy musejí být také řádně očištěny bez jakéhokoli nánosu trusu. 

 Vady:

Pozice 4. Srst silně připomínající angoru (podsadové chlupy silně převládají) nebo liščí (silně převládá množství pesíků).

 

Aktualizováno 13.5.2010 Jana Prokešová

 

TOPlist